Jak przebiega proces pikowania tkanin?
Jak przebiega proces pikowania tkanin?

Pikowanie to proces zszywania dwóch tkanin mający na celu przede wszystkim ocieplenie materiału. Ale poza właściwościami praktycznymi może pełnić również funkcje dekoracyjne. Za pomocą pikowania możesz ożywić akcesoria – kosmetyczkę, torebkę, saszetkę. Wtedy Twoje rzeczy będą nie tylko odświeżone, ale nabiorą również indywidualnego charakteru. Pikowanie jest również doskonałym pomysłem na ożywienie wnętrze mieszkania. Pikowane narzuty i poduszki nie tylko umożliwiają stworzenie wnętrza w indywidualnym stylu, ale również są sposobem na nadanie drugiego życia ulubionym przedmiotom.

Rodzaje pikowania tkanin

Pikowanie tkanin materiałem ocieplającym można wykonać z użyciem owaty, watoliny lub gąbki. Ta pierwsza jest znacznie miększa i bardziej plastyczna. Proces pikowania tkanin można wykonywać za pomocą nici w podobnej tonacji barwnej dla uzyskania jednolitego efektu lub w kontrastowych kolorach dla dodatkowego ożywienia przedmiotów.

Pikowanie można wykonywać metodą niciową lub ultradźwiękową – bez użycia nici i igieł. Ten pierwszy proces pozwala na uzyskanie wielu wyjątkowych i niepowtarzalnych wzorów. Druga metoda jest innowacyjna i posługuje się zgrzewaniem materiału. Pikowanie ultradźwiękowe tworzy regularne, geometryczne wzory.

Pikowanie tkanin metodą niciową krok po kroku

  1. Rozpocznij od narysowania na kartce papieru dwóch prostopadłych linii.
  2. Następnie na linii poziomej należy zaznaczyć dwa punkty w odległości 2 centymetrów od linii pionowej, a na linii pionowej należy zaznaczyć dwa punkty w odległości 2,5 centymetra od miejsca przecięcia obu linii.
  3. Wszystkie punkty połącz ze sobą, a następnie przedłuż linie. W ten sposób powstaje siatka do pikowania w formie rombów.
  4. Za pomocą linijki dokończ cały wzór.
  5. W miejscach przecięcia linii wykonaj dziurki. Możesz to zrobić za pomocą cyrkla, igły lub małych nożyczek.
  6. Tak przygotowaną kartę papieru połóż na materiale i za pomocą flamastra przenieś punkty w miejscach dziurek na tkaninę.
  7. Połącz punkty na materiale, posłuż się linijką.
  8. Na watolinie lub gąbce ułóż materiał. Pamiętaj, aby wykonać to lewą stroną do prawej. Obie warstwy przeszyj równo po liniach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl