Alergia skórna u dzieci. Możliwe przyczyny
Alergia skórna u dzieci. Możliwe przyczyny

Alergia skórna to nic innego jak reakcje uczuleniowe skóry, które są najczęściej wynikiem kontaktu organizmu z metalami, związkami chemicznymi, substancjami roślinnymi czy żywnością. Alergia skórna u dziecka objawia się najczęściej w postaci atopowego zapalenia skóry (AZS), pokrzywki lub kontaktowego zapalenia skóry. Pojawiająca się wysypka alergiczna może być bardzo dokuczliwa, zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Jakie są najczęstsze przyczyny występowania alergii skórnej u dzieci?

Możliwe przyczyny alergii skórnej u dzieci

Alergia skórna to najczęściej konsekwencja działania alergenów pokarmowych i kontaktowych oraz leków. Zlokalizowana jest głównie na twarzy, najczęściej w obrębie policzków i czoła. Zmiany mogą pojawiać się również w okolicach tułowia, a także wyprostowanych częściach przedramion i podudzi. Często obserwuje się je także na powierzchniach zgięciowych dużych stawów oraz grzbietach dłoni i stóp. 

Przebywając na świeżym powietrzu, alergia skórna u dziecka może zostać wywołana przez pyłki roślin i drzew. Dodatkowo wpływ mają na to ukąszenia owadów, promienie słoneczne, wiatr, a nawet spaliny. U części dzieci reakcje alergiczne mogą być wywołane przy kontakcie z sierścią zwierząt oraz przy spożywaniu produktów mlecznych, jaj czy orzechów. Drażniące mogą być również czynniki wewnątrz pomieszczeń. Do nich najczęściej zalicza się produkty codziennego użytku, takie jak mydła, szampony, dezodoranty, balsamy, kremy, płyny zmiękczające do tkanin, proszki do prania i odświeżacze powietrza. Sposobem na poradzenie sobie z trudnościami tego typu są odpowiednie kocyki dla dzieci, które nie zbierają kurzu i drobnoustrojów. 

Objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry pojawia się w związku z alergenami białkowymi. Najczęściej zaczyna występować już w okresie niemowlęcym i ustępuje w miarę upływu czasu. Po zniknięciu objawów AZS skóra dziecka może być sucha i podatna na podrażnienia. Istnieje również ryzyko przejścia atopowego zapalenia skóry w inne schorzenie alergiczne, dlatego warto kontrolować jego przebieg.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl