Uzupełniasz wyprawkę dla pociechy, która dopiero pojawi się na świecie? A może – szukasz tekstyliów odpowiednich dla starszego dziecka? Niezależnie od tego, czy pościel do łóżeczka minky ma służyć Twoim dzieciom, czy chcesz podarować przyszłym rodzicom wyjątkowy prezent, warto wiedzieć, dlaczego miękki polar to najlepszy wybór i jakie elementy powinny składać się na gotowy zestaw, w zależności od wieku małego użytkownika.
Łóżeczko noworodka i niemowlaka, ze względu na jego bezpieczeństwo, powinno być niemal zupełnie puste. Nie oznacza to jednak, że będzie nudne. Zwłaszcza jeśli będziesz wiedział, na jakie rozwiązania szczególnie warto zwrócić uwagę. Poniżej znajdziesz przykładowe wyposażenie łóżeczka dziecka od pierwszego dnia do piątego roku życia.
Dlaczego miękki polar to najlepszy wybór?
Odkąd polar minky pojawił się w sprzedaży, cieszy się wciąż rosnącą popularnością. Nie można się dziwić – 100% wysokojakościowego poliestru pozwala na łatwą pielęgnację tkaniny, a ta, pomimo częstego prania pozostaje miękka i przyjemna dla ciała. Minky nie podrażnia skóry, nie powoduje alergii, stosunkowo szybko schnie i jest dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej. Jedyne, na co nie możesz sobie pozwolić, decydując się na pościel do łóżeczka z minky to prasowanie polaru. Wysoka temperatura może zniekształcić jego ciekawą fakturę, a to negatywnie wpłynie na ogólny wygląd kompletu. Co jeszcze sprawia, że warto sięgnąć właśnie po tkaninę minky?
- Możliwość łączenia jej z innymi tkaninami – na przykład bawełną;
- niebanalna faktura, a więc – kropki, jodełka albo wzór pattern;
- szeroka gama kolorystyczna.
Pościel do łóżeczka minky – zestaw dla dziecka do 1. roku życia
Wielu rodziców decyduje się na umieszczeniu w dziecięcym łóżeczku pełnego zestawu pościeli, a więc – kołdry i poduszki. Dodatkowo sięgają po ochraniacz na szczebelki, kokon i poduszki dekoracyjne. Tymczasem okazuje się, że najodpowiedniejszym rozwiązaniem jest prześcieradło, rożek, a po 3 miesiącu życia – śpiworek. Dlaczego?
Wszystko ze względów bezpieczeństwa. Każdy dodatkowy element wyposażenia wewnątrz łóżeczka zwiększa ryzyko wystąpienia SIDS, czyli zespołu nagłego zgonu niemowląt. Maluszek nie potrafi jeszcze samodzielnie odsunąć materiału, który utrudnia oddychanie, w konsekwencji czego może się udusić.
Warto także pamiętać, że maluch nie potrzebuje poduszki. Przyjmuje się, że może zacząć na niej spać wówczas, gdy sam o nią poprosi. A to najpewniej nie nastąpi przed drugimi urodzinami. Płaski, odpowiednio twardy materac jest bezpieczny, a dodatkowo – pozytywnie wpływa na rozwój Twojej pociechy.
Rożek i śpiworek – z jakich materiałów wybrać?
Niezależnie od tego, czy chcesz samodzielnie uszyć rożek albo śpiworek, czy powierzyć to zadanie profesjonalnej krawcowej, warto wiedzieć, jakie materiały będą najodpowiedniejsze.
Zależy Ci na modnym designie, bezpieczeństwie użytkowania i funkcjonalności tekstyliów? Postaw na materiał minky. Tkanina w klasyczne tłoczone kropki będzie odpowiednia zarówno na prześcieradło na gumce, jak również – na zewnętrzną stronę rożka lub śpiworka. Naprawdę praktyczne dodatki uzyskasz, łącząc miękki polar z oddychającą bawełną.
A co z dekoracjami? Te mogą uzupełnić pościel minky do łóżeczka niemowlęcia, zwłaszcza jeśli przygotowujesz ją na prezent. Ścinki wykorzystaj, tworząc dekoracyjną girlandę – idealną do powieszenia na zewnętrznej stronie łóżeczka lub bezpośrednio nad nim.
Pościel do łóżeczka dziecka od 2 do 5 roku życia – jaki komplet wybrać?
Dwuletnie dzieci często nie korzystają już z łóżeczka niemowlęcego – konieczna będzie zatem odpowiednio duża pościel. Nie wiesz, jak zaaranżować kącik do spania? Sprawdź, jakie wymiary kołdry i poduszki będą najodpowiedniejsze oraz czym warto uzupełnić komplet pościeli minky do łóżeczka.
Łóżeczko dwulatka będzie większe, niż łóżeczko niemowlęce, to nie ulega wątpliwości. Jednak – o ile? Standardowy wymiar łóżeczka ze szczebelkami to 60 cm x 120 cm. Kolejny mebel powinien być szerszy (80 lub 90 cm) i dłuższy – nawet 200 cm. Takie rozwiązanie pozwoli Ci nie tylko swobodnie usypiać pociechę (możesz leżeć obok), ale także – będzie służyło dziecku przez długi czas. Już wiesz, że pościel z łóżeczka niemowlęcego nie sprawdzi się w łóżku dziecięcym? Koniecznie sprawdź, na jakie elementy możesz sobie pozwolić i co będzie bezpieczne (i atrakcyjne) dla dwu i pięciolatka.
Przede wszystkim – miękkie i przyjemne dla ciała prześcieradło z gumą. Warto je uszyć, wykorzystując materiał minky. Jaką pościel do łóżeczka wybrać? Dla dwu i trzylatka wciąż może to być śpiworek. Ten będzie jednak różnił się konstrukcją od śpiworka niemowlęcego – powinien być rozsuwany z dwóch stron i nie musi być wyposażony w szelki. Jednym słowem – chodzi o tradycyjny śpiwór. Warto zdecydować się na dwustronny model – wówczas maluch sam zdecyduje, czy ma ochotę otulić się miękkim minky, czy spać pod lekką bawełną. Ciekawym pomysłem mogą okazać się także poduszki – klasyczne jaśki albo dekoracyjne, w fantazyjnych wzorach.
Nieco starsze dzieci będą swobodniej czuły się pod kołdrą. Jej rozmiar powinien być dopasowany do rozmiaru łóżeczka i jednocześnie – preferencji dziecka. Pościel do łóżeczka warto uszyć z minky i bawełny. Taki komplet będzie estetyczny i funkcjonalny. Jakie elementy możesz przygotować dla dwu i pięciolatka, poza kołdrą (z podwójnym lub pojedynczym wypełnieniem)?
- Poduszkę, która wraz z pościelą stworzy niebanalny zestaw. Dziecięca powinna być w rozmiarze 50 x 60 cm lub 70 x 80 cm (dla starszego dziecka). Możesz w całości uszyć ją z materiału minky albo polar z wybranym tłoczeniem połączyć z bawełną z ulubionym wzorem.
- Poduszki dekoracyjne, które nie tylko ozdobią łóżeczko, ale przede wszystkim – będą miękką przytulanką. Możesz zdecydować się na serduszko, chmurkę albo kolorowe kwiaty. Uszyte z polaru minky są modną dekoracją.
- Warkocz zabezpieczający ścianę lub barierkę (to propozycja wyłącznie dla starszych dzieci – ze względów bezpieczeństwa!). Może być jedno lub trzykolorowy. Zamiast warkocza możesz zdecydować się na podłużne poduszki – wyglądają równie efektownie, a dla starszych maluchów mogą być inspiracją do zabawy.