Jak uszyć komin dla malucha? Podpowiadamy, jak to zrobić najlepiej
Jak uszyć komin dla malucha? Podpowiadamy, jak to zrobić najlepiej

 

Kominy są jednocześnie modnym i funkcjonalnym dodatkiem naszej garderoby. Chętnie sięgają po nie zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Ten praktyczny element sprawdza się również u dzieci. Wygodna alternatywa dla szalika, chusty czy nawet kaptura na głowę — dziś stawiamy na kominy! Niezależnie od tego, czy masz wprawę w szyciu na maszynie, czy też jesteś w tej dziedzinie nowicjuszem wiedz, że każdy jest w stanie sprawić sobie efektowny komin. Samodzielnie wykonana garderoba to nie tylko powód do dumy, ale oryginalny i niepowtarzalny produkt! Jak uszyć komin dla dziecka? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!

 

Komin kominowi nie równy

 

Zanim zabierzesz się do pracy, zastanów się, jakiego typu komin przygotujesz. Inna będzie wersja dla dziecka, a inna dla osoby dorosłej. Warto wcześniej wybrać też preferowany materiał, z którego powstanie odzież. Klasyczna bawełna, dresówka, a może dzianina minky? Znaczenie ma również kolorystyka i wzór. Stonowane barwy pasują do wersji dla dorosłych. W przypadku dziecięcych modeli można się pokusić o bardziej urozmaicone barwy. Jak uszyć komin? Przede wszystkim kieruj się zasadą mówiącą, że jest to kawałek materiału połączony ściegiem. Taka konstrukcja tworzy zgrabną całość, która przypomina koło.

 

Gromadzimy materiały, czyli jak uszyć komin

 

Kolejną czynnością jest przygotowanie niezbędnych materiałów, przy pomocy których powstanie Twoje dzieło. Kluczowa jest oczywiście tkanina. My skupimy się na stworzeniu komina dla najmłodszych. Jaki materiał sprawdzi się w tym przypadku? Dziś stawiamy na dzianiny, a konkretnie formy minky. Pamiętaj o zmierzeniu obwodu głowy malucha. Będziesz też potrzebować maszyny do szycia, nożyczek, igły, nici. Przyda się też centymetr krawiecki.

 

Jak uszyć komin - lekki czy nieco grubszy?

 

Przymierzając się do zadania, zastanów się również, na jaką porę roku będzie przystosowany komin. Takie elementy garderoby można uszyć w wersji lekkiej, wykorzystując mniejsze gramatury. Warto sprawdzić tkaninę velvet (250 g) lub delikatny polar minky. Na chłodniejsze jesienno-zimowe dni bardziej sprawdzą się cieplejsze wersje. Tu zwróć uwagę na tkaniny o gramaturze 350-380 g.

 

Zanim zaczniesz

 

Podstawowe pytanie brzmi: skąd wiadomo, ile użyć tkaniny? Do uszycia komina dla dziecka będziesz potrzebować około 50 cm materiału. Masz zmierzony obwód głowy? Jeśli tak, wytnij dwa prostokąty o wymiarach 25 cm x [obwód głowy dziecka], dodając do tego po 1 cm na szew. Szybko przekonasz się, że to wcale nie jest tak skomplikowane, jak się wydaje! Materiał typu minky nie jest rozciągliwy. Jeśli zależy Ci, żeby komin był nieco luźniejszy, dodaj jeszcze kilka centymetrów luzu.

 

Jak uszyć komin? Wskazówki w kilku krokach

 

Jak wspominaliśmy wyżej, podstawą jest materiał. W tym wypadku bazą będzie więc delikatna dzianina minky. Możesz wykorzystać miękki polar minky w wersji gładkiej lub z wytłaczanymi kropkami. Szyjesz odzież dla dziewczynki? Sięgnij po delikatne róże z szarościami, wesołe żółcie, odcienie truskawki czy urocze błękity. Dla chłopca warto zrobić komin w niebieskich, czerwonych czy zielonych barwach. A może stwórz swoje unikalne połączenie, nie kierując się schematami? Niezwykła miękkość i puszystość to niewątpliwe cechy polaru minky. Wyroby z jego udziałem są również przyjemne w dotyku i zapewniają wysoki komfort termiczny. Co ważne, materiał jest również łatwy do utrzymania w czystości, a w przypadku dzieci jest to kluczowe.

 

1. Przygotowanie tkanin

 

Wycięte prostokąty ułóż prawymi stronami do siebie. Jeśli materiał nie jest gładki, złóż je tymi stronami, na których jest wzór/tłoczenie. Następnie zepnij całość przy pomocy szpilek. W ten sposób zapobiegniesz przesuwaniu się materiału podczas szycia.

 

2. Czas na szycie prostokątów!

 

Teraz wkracza maszyna. Z jej pomocą zszyjesz dłuższe boki prostokątów. Kolejnym krokiem jest wywrócenie całości na drugą stronę. Powstanie coś na kształt charakterystycznego tunelu.

 

3. Teraz składamy

 

Jak uszyć komin? Na tym etapie musisz złożyć powstały tunel w połowie. Krótsze boki prostokąta muszą teraz stykać się ze sobą.

 

4. Szyjemy komin

 

Kolejnym zadaniem jest złożenie ze sobą dwóch warstw przygotowanego materiału. Jeśli masz do czynienia z tkaniną minky, połącz części z wypustkami. Możesz ułatwić sobie tę czynność, posługując się szpilkami. Zepnij nimi tkaniny, a następnie zszyj komin naokoło. Nie rozpędź się zbytnio! Pamiętaj jednak o zostawieniu otworu, przy pomocy którego wywiniesz całość na drugą stronę. Gdy zszyjesz ze sobą zbyt wiele warstw, możesz mieć problem z odkręceniem sytuacji. Prucie utworzonego ściegu nie jest miłym doświadczeniem.

 

5. Wywracamy „do góry nogami"

 

Przez otwór, który powstał, wywróć całość na drugą (lewą) stronę.

 

6. Ostatnie szlify, czyli zaszywanie otworu

 

To już prawie koniec! Teraz wystarczy tylko zszyć pozostawiony otwór. Możesz wykonać to zadanie przy pomocy ściegu drabinkowego. Wolisz zrobić to na maszynie? Działaj!

 

Wykorzystaj praktyczne tkaniny

 

Najpopularniejszym wariantem, z którego powstają kominy na szyję, jest dzianina. To bez wątpienia najbardziej rozciągliwy materiał. Chętnie wykorzystywana jest również bawełna. Często podczas tworzenia rękodzieła sięgamy po dresówkę. Powyższe tkaniny należą do praktycznych, funkcjonalnych i estetycznych. Jednak jak uszyć komin dla dziecka? Nie bez powodu w tym artykule sięgamy po tkaninę typu minky. Jeśli dobrze zmierzymy obwód głowy i dodamy kilka centymetrów luzu, odzież będzie nie tylko wygodna. Przede wszystkim, będzie spełniała swoją funkcję — będzie chroniła od chłodu i wiatru. Kominy z wykorzystaniem tkaniny minky nadają się zarówno na jesień i zimę, jak i na początki wiosny. Tego rodzaju element garderoby można stosować zamiast chustki czy szalika. Co istotne, wkłada się go szybko, bez żmudnego wiązania. W przypadku małych dzieci jest to szczególnie ważny aspekt.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl