Rękodzieło jest świetnym sposobem na relaks oraz na stworzenie czegoś wyjątkowego. Szycie należy do prac, których efekty można wykorzystać na co dzień. Kominy, okrycia wierzchnie, swetry czy kocyki mogą okazać się małymi dziełami sztuki. Szczególnie gdy mowa o tworzeniu artykułów dla najmłodszych. Jednym z praktycznych materiałów, który jest chętnie wykorzystywany, jest dzianina minky. Co wyróżnia ten popularny surowiec? Czy jego użycie stwarza wiele możliwości krawieckich? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak uszyć kocyk minky!
Dzianina minky — o co tyle hałasu?
Od kilku lat wyroby z dzianiny typu minky wywołują furorę na rynku tekstylnym. Wśród kogo? Cóż, największą popularnością cieszą się wśród świeżo upieczonych rodziców. Co takiego wyróżnia ten materiał na tle innych? Minky to zazwyczaj miękki polar lub pluszowa dzianina. Wykonana jest w całości z poliestrowych włókien. Nie jest to jednak klasyczny plusz ani standardowy polar. Materiał ten ma charakterystyczne wytłoczone kropki, przypominające wypustki. Takie rozwiązanie tworzy iluzję niejednolitej powierzchni, która delikatnie się mieni. Na rynku można też znaleźć inne rodzaje tłoczeń lub wersje całkowicie gładkie. Sekretem tego tworzywa jest jego uniwersalne zastosowanie. Miękki materiał jest przyjemny w dotyku i nadaje się do tworzenia wielu dziecięcych akcesoriów, od kocyków aż po otulacze i pościel.
Jak uszyć kocyk minky? Niezbędne materiały
Zabieramy się do pracy! Zastanawiasz się, jak uszyć kocyk minky posługując się jedynie kilkoma narzędziami? Podpowiemy, w jaki sposób zadziałać najlepiej, by efekt był zjawiskowy. Na początku zbierz niezbędne artykuły. Spróbujmy uszyć standardowy kocyk o wymiarach 75×100 cm. Na liście nie może zabraknąć:
- materiału minky oraz tkaniny bawełnianej w wybranym kolorze (możesz też uwzględnić wypełnienie w postaci owaty)
- maszyny do szycia
- nici
- nożyczek
- szpilek
- kredy krawieckiej (do wykonania obrysu na materiale)
- metrówki krawieckiej
Do dzieła! Szyjemy kocyk minky
Na początku całego przedsięwzięcia przygotuj się na to, że dzianina minky może delikatnie przesuwać się pod maszyną. Samo szycie powinno odbywać się zgodnie z kierunkiem włosia. Dzięki takiemu zabiegowi materiał nie będzie się rozciągał. Poleca się również wygładzanie tkaniny ręką co jakiś czas. Wtedy wszystkie warstwy pozostaną równo ułożone.
Docinanie materiału
Zaczynamy! Rozłóż przygotowane materiały na równej powierzchni i solidnie je wygładź. Do pracy możesz użyć gładkiego polaru minky w różnych kolorach lub zdecydować się na wypustki w formie gwiazdek albo kropek. Wybór gramatury również zależy od Twoich preferencji i przeznaczenia kocyka. Możesz sięgnąć po wersje 270 g lub nieco grubsze - 380 g. Przy pomocy metrówki krawieckiej precyzyjnie odmierz wymiary kocyka. Uwzględnij również zapas na szwy! W ten sposób wytnij 3 kawałki — minky, bawełnę i wypełnienie.
Jak ułożyć i zamocować tkaniny?
Teraz ułóż powyższe materiały. Ważne, by były przygotowane w kolejności — bawełna, minky i wypełnienie. Kolejny istotny aspekt — tkanina bawełniana oraz wersja minky muszą być zwrócone do siebie prawymi stronami. Całość zepnij szpilkami. Postaraj się, by była to odległość równa około 2 cm od brzegu kocyka. Dlaczego? To miejsce dla stopki maszyny do szycia.
Czas na szycie!
Jak uszyć kocyk minky? W tym momencie powinna wkroczyć Twoja maszyna. Precyzyjnie i starannie prowadź szyty materiał, kontrolując odległość stopki od brzegu tkaniny. To ważne — inaczej szew nie będzie estetyczny i prosty. Nie obszywaj materiału do końca. Kolejnym zadaniem będzie wywrócenie kocyka na drugą stronę. W tym celu zostaw więc otwór wynoszący około 15 cm. Elementem końcowym jest oczywiście zabezpieczenie ściegu. Wykonaj więc szycie do tyłu — niech będzie to jedynie kilka centymetrów.
Szyjemy otwór
Zgodnie z wcześniejszym poleceniem, wywróć kocyk na drugą stronę. Teraz powinno nastąpić szycie otworu, który pozostał po wywinięciu. Najlepszym rozwiązaniem będzie ścieg kryty. Efektem będzie subtelne i estetyczne wykończenie. Kocyk jest gotowy! Wiesz już, jak uszyć kocyk minky. A czy masz świadomość, jakie akcesoria mogą powstać z tego samego materiału? Czytaj dalej!
Jak uszyć kocyk minky... i inne artykuły
Okrycie dla malucha już jest — brawo! Jeżeli ośmielisz się kocykiem, czas na kolejne wyzwania z wykorzystaniem tego pluszowego materiału. Świetną propozycją będzie wykonanie całego zestawu dla niemowlaka. Z czego składałby się taki pakiet? Zazwyczaj będzie to nie tylko kocyk, ale również poduszka i kołderka. A może postawisz również na praktyczny otulacz lub ochraniacze do łóżeczka? Takie zestawy będą idealnym prezentem dla świeżo upieczonych rodziców. Co więcej, tkanina typu minky może być wykorzystywana przez cały rok. Znasz już teorię mówiącą, jak uszyć kocyk minky. Teraz czas na praktykę! Spróbuj swoich sił podczas wykonywania również innych, równie urokliwych drobiazgów!
Szycie to nie Twoja bajka? Nie obawiaj się!
Nie każdy musi mieć umiejętności krawieckie, czyż nie? Owszem, uszycie kocyka minky nie jest trudnym zadaniem, ale nie wszyscy traktują tego rodzaju czynności tak samo. Nie pociąga Cię szycie lub masz trudności z okiełznaniem igły i nitki? Nie martw się! Na rynku bez problemu znajdziesz szereg rozwiązań, które Cię usatysfakcjonują. Wśród popularnych propozycji są gotowe kocyki dla dzieci z wykorzystaniem tkaniny minky. Hitem są zwłaszcza kocyki 2w1, które mogą pełnić funkcję przytulanki i okrycia. Jak to działa? Materiał uformowany jest na kształt uroczego zwierzątka, a po rozłożeniu staje się miękkim kocykiem. Następnie można go ponownie złożyć do postaci maskotki i zapiąć na guziczek. Zastosowana gramatura 230 g sprawia, że kocyk sprawdzi się podczas wiosennych spacerów czy domowych drzemek. Alternatywą są nieco grubsze materiały. Te w wersji 350 g lub 380 g będą idealne na chłodniejsze dni.