Certyfikaty tkanin. Dlaczego warto je sprawdzać?
Certyfikaty tkanin. Dlaczego warto je sprawdzać?

 

Uzyskanie certyfikatu na tkaninę musi ona spełniać pewne wymogi. Surowce, z których jest wykonana, muszą być uprawiane ekologicznie w procesie naturalnym. Nie dopuszczalne jest używanie chemikaliów, a barwienie bawełny odbywa się w sposób naturalny. Dlatego też tkaniny takie są delikatne, antyalergiczne, a co najważniejsze przyjazne dla dzieci i niemowląt. Certyfikat Oeko-Tex Standard 100 świadczy o tym, iż tkaniny zostały przetestowane pod względem bezpieczeństwa. Jest to jednoznaczne, iż tkanina nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych. Szczególnie ważne dla wrażliwej skory dziecka. Należy podkreślić, że jeśli gotowe pościele lub kocyki, oznaczone są tym certyfikatem, znaczy to, iż każdy element w niej zawarty nie zawiera szkodliwych substancji. Takie certyfikowane materiały oferuje firma Miku Miki polary gładkie i pikowane, velvet oraz gotowe kocyki minky dla dzieci.

 Certyfikat ten jest certyfikatem międzynarodowym, nadawanym przez Stowarzyszenie o tej samej nazwie. W Polsce jako jedyny przedstawiciel jest Instytut Włókiennictwa w Łodzi.

Rozróżniamy 4 klasy produktu:

  • Klasa I dla niemowląt i dzieci do lat 3 (odzież, bielizna, pościel).
  • Klasa II artykuły do bezpośredniego kontaktu ze skórą (pościel, bielizna).
  • Klasa III artykuły niemające kontaktu ze skórą (okrycia wierzchnie).
  • Klasa IV wyroby dekoracyjne, wyposażenia wnętrz (firany, zasłony, dywany).

Tkaniny przyjazne dzieciom.

Wybierając tkaniny, które sprawdzą się na kocyki oraz pościele dla dzieci zwracajmy uwagę na ich certyfikaty. Instytut Włókiennictwa w Łodzi na podstawie ISO/IEC Guide 28 wydaje certyfikaty Bezpieczny dla Niemowląt, Bezpieczny dla Dziecka, Przyjazny dla Człowieka. Certyfikat Bezpieczny dla Dziecka otrzymała firma Miku Miki na tkaninę minky, z której szyte są kocyki dla dzieci. Niemniej jednak tkanina minky zyskała uznanie również wśród dorosłych. Tkanina minky to tkanina sztuczna, ponieważ wykonana jest z włókien poliestrowych. Jednak jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku. Bardzo ceniona przez konsumentów, ponieważ ma właściwości oddychające oraz szybko schnie, Można prać w pralce, jest elastyczna i bardzo lubiana przez dzieci. Wszelkiego rodzaju produkty wykonane z tej tkaniny mogą być używane przez cały rok, gdyż tkanina ta jest bardzo ciepła, jednocześnie nie przegrzewa ciała małego dziecka. Materiału tego się nie prasuje, chyba że mamy gotowy produkt, który z jednej strony ma bawełnę, to tylko od tej strony zalecane jest prasowanie. Velvet pikowany jest to trzywarstwowa tkanina, z której szyje się kocyki, kołderki i narzutki. W jego skład wchodzą ocieplenie typu watolina, flizelina oraz velvet. Velvet jest tkaniną delikatną, łatwa w pielęgnacji, można prac w pralce przy niskiej temperaturze. Dostępny w szerokiej gamie kolorów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl